تاریخچه فیلم های آپارات سینما

تاریخچه فیلم های آپارات سینما

عرض فیلم در میلیمتر، قطع یا اندازه فیلم گفته میشود.عرض استاندارد فیلم 8، 16، 35، 65 و 70 است.
هر چه  اندازه فیلم بزرگ تر باشد ، نمایش برروی پرده از شفافی وضوح بالایی برخوردار است


فیلم هشت میلیمتری

کوچکترین فیلم 8 میلی متری که بیشتر در فیلم های آماتور و آموزشی مورد استفاده قرار می گیرد، چون ارزان و آسان است. اما این فیلم ها با تصویر کوچک از صدای کم کیفیتی برخودار هست و کیفیت صدا بسیار مطلوب نیست. در این نوع فیلم ها، هر 18 فریم در یک ثانیه قابل پخش است


فیلم سوپر 8 میلیمتری

این نوع فیلم ها در سال 1966 جایگزین فیلم های نرمال8میلیمتری شد. در این فیلم ها حفره های حاشیه کوچکتر هستند و بنابراین یک قاب بزرگتر را فراهم می کنند (تا 50 درصد از فیلم ها ویدئو بیشتری نسبت به فیلم های معمول 8 میلیمتری ارائه می دهند). همانطور که سطح تصویر این فیلم ها بزرگتر است، وضوح تصویر آن نیز بالاتر است و کیفیت رنگ بهتر از نمونه های معمول این فیلم ها است. در این فیلم ها 18و24 فریم در ثانیه قابل نمایش است. اگر چه این فیلم ها بیشتر توسط فیلمسازان غیر حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرند، اما آنها نیز برای تولید فیلم های حرفه ای استفاده می شوند. این فیلم ها نیز Super 8 نامیده می شود.


فیلم 16 میلیمتری

این فیلم ها در سال 1923 به بازار آمدند و بیشتر فیلمسازان آماتور به عنوان مشتریان در نظر گرفته شدند، زیرا آنها ارزان و کارآمد بودند، اما از سوی دیگر، به این دلیل که آنها امکانات قابل توجهی در فیلمبرداری حرفه ای داشتند.  همچنین در نظر گرفته شدند.
این فیلم ها برای تولید فیلم های صنعتی، دولتی و آموزشی مورد استفاده قرار گرفتند. با استفاده از این فیلم ها، دوربین های 16 میلیمتری به جریان اصلی تولید تلویزیونی تبدیل شده اند، اما امروزه  دوربین های ویدئویی دیجیتالی جایگزین شده اند. فیلم 16 میلیمتری نیز محبوبترین فیلم برای تولید آثار مستند و تجربی است و فیلمسازان مستقل معمولا علاقه خاصی به استفاده از آن دارند. در حال حاضر فیلم 16 میلیمتری با کیفیت بسیار بالا ساخته شده است که برای تولید فیلم های طولانی مدت استفاده می شود


16 میلیمتر سوپر فیلم

این فیلم در سال 1971 منتشر شد. این فیلم ها 40٪ ویدیو بیشتر از فیلم های 16mm معمولی است. این فیلم ها دارای یک تصویر پهن است و برای بزرگ کردن نسخه 35 میلی متری مناسب است.


فیلم 35 میلیمتری

اکثر فیلم های سینمایی بصورت  35 میلی متری ساخته شده است. این کلیپ فیلم دارای چهار سوراخ در هر طرف هر قاب است و 24 فریم در ثانیه نمایش داده میشود. برای اولین بار، ادیسون و استمن کداک این فیلم را در سال 1899 معرفی کرد،  و استاندارد برای فیلمبرداری شد.
این کلیپ فیلم نمایشگرهای واضح خوب و قابل قبول را برای بیننده فراهم می کند. هنگامی که صدادر سال 1929 به سینما آمد، ابتدا لازم بود که فیلم های مربعی را به لبه صدا بیاورند، اما به زودی نسبت ابعاد آن به سطح آشنا سطح 1.33 / 1 بازگشت.

فیلم 70 میلیمتری

این کلیپ فیلم وسیع تر در صنعت فیلم سازی تجاری است که معمولا برای تولید عناوین انتشار فیلم های بزرگ، حماسی و پر هزینه استفاده می شود.
فیلم 70 میلیمتری که دو برابر پهنای فیلم 35 میلیمتر است و همچنین با توجه به پردهای وسیع آن، 2/2 تا 1 است، ، از وضوح  وکیفیت بالای برخوردار میباشد. لازم به ذکر است که در سال های اخیر، روش بزرگنمایی فیلم 35 میلی متری در نسخه 70 میلیمتری رشد کرده است، که به شدت هزینه استفاده از فیلم 70 میلیمتری و حتی 65 میلیمتری را کاهش می دهد.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...